Bernadeta Stasiak 02.11.2017 12:41

Rozdział 7. Uchwały i inne akty Rady

­

§ 57.

1.    Uchwały Rady oraz deklaracje, oświadczenia i apele Rady są sporządzone w formie odrębnych dokumentów, z wyłączeniem postanowień proceduralnych. Postanowienia proceduralne wymagają wpisania do protokołu sesji.
2.    Rada na sesji wydaje obwieszczenia w sprawie ogłoszenia tekstów jednolitych uchwał, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 296 i poz. 1579).
3.    Oczywiste omyłki pisarskie lub rachunkowe w uchwałach nie podlegających ogłoszeniu w dzienniku urzędowym prostuje się w formie uchwały Rady.
4.    Oczywiste omyłki pisarskie lub rachunkowe w uchwałach ogłoszonych w dzienniku urzędowym podlegają sprostowaniu na wniosek Przewodniczącego lub Burmistrza, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 296 i poz. 1579).

§ 58.

1.    Inicjatywę uchwałodawczą posiada każdy z radnych, Burmistrz oraz grupa mieszkańców, o której mowa w ust. 2.
2.    Z wnioskiem o podjęcie uchwały przez Radę może wystąpić grupa co  najmniej  15%  mieszkańców Kudowy-Zdroju posiadających czynne prawo wyborcze i wpisanych do stałego rejestru wyborców – grupa mieszkańców Kudowy-Zdroju.
3.    Liczebność grupy, o której mowa w ust. 2, ustala się według stanu na ostatni dzień kwartału poprzedzającego złożenie wniosku o podjęcie uchwały.

§ 59.

1.    Do wniosku, o którym mowa w § 58 ust. 2 dołącza się:
1)    projekt uchwały spełniający wymogi formalne, o których mowa w §60 ust. 1 i 2,
2)    listę zawierającą przedmiot (tytuł) projektu uchwały, do którego odnoszą się  podpisy na liście, a także imię i nazwisko, podpis i numer PESEL każdego z mieszkańców Kudowy – Zdroju popierających projekt.
2.    We wniosku, o którym mowa w § 58 ust. 2 należy:
1)    wskazać 1 – 3 przedstawicieli upoważnionych do reprezentowania grupy mieszkańców Kudowy – Zdroju w pracach nad projektem uchwały oraz adres korespondencyjny przedstawiciela,
2)    przedstawić uzasadnienie określające potrzebę podjęcie uchwały.
3.    Wniosek, o którym mowa w § 58 ust. 2 składa się na piśmie do Przewodniczącego.
4.    Przewodniczący kieruje wniosek, o którym mowa w § 58 ust. 2 do Burmistrza w celu:
1)    przeprowadzenia  weryfikacji  listy, o której mowa w ust. 1 pkt 2, pod względem zgodności ze stałym rejestrem wyborców,
2)    poddania projektu uchwały analizie prawnej;
3)    korekty  projektu uchwały pod względem legislacyjnym, w przypadku stwierdzenia braku zgodności projektu uchwały z wymogami formalnymi określonymi w §60 ust. 1 i 2.
5.    Jeżeli weryfikacja listy, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub analiza prawna projektu   uchwały zgłoszonego przez grupę mieszkańców Kudowy – Zdroju wykaże, że projekt uchwały nie pozostaje w kompetencji Rady lub jest niezgodny z prawem w całości, Przewodniczący nie nadaje biegu takiemu projektowi uchwały, o  czym  informuje  niezwłocznie przedstawiciela, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.
6.    Jeżeli projekt uchwały w części jest niezgodny z prawem lub nie zawiera uzasadnienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, Przewodniczący informuje przedstawiciela, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 o konieczności zmiany lub uzupełnienia projektu uchwały, w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia projektu bez rozpoznania.
7.    Projekt uchwały spełniający wymogi formalne podlega rozpatrzeniu przez Radę na sesji przypadającej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
8.    Przewodniczący przekazuje projekt uchwały grupy mieszkańców Kudowy – Zdroju do klubów, właściwych komisji i do Burmistrza w celu uzyskania opinii. W posiedzeniu Komisji uczestniczy przedstawiciel, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.
9.    Przewodniczący właściwej merytorycznie Komisji przedstawia na sesji Rady opinię Komisji o projekcie uchwały.
10.    Przedstawiciel, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 referuje na sesji Rady projekt uchwały złożony przez grupę mieszkańców Kudowy – Zdroju.

§ 60.

1.    Projekty uchwał powinny określać w szczególności:
1)    tytuł uchwały,
2)    podstawę prawną,
3)    postanowienia merytoryczne,
4)    w miarę potrzeb określenie źródła sfinansowania realizacji uchwały,
5)    określenie organu odpowiedzialnego za wykonanie uchwały i złożenie sprawozdania po jej wykonaniu,
6)    ustalenia terminu obowiązywania lub wejścia w życie uchwały.
2.    Projekt uchwały powinien być przedłożony Radzie wraz z uzasadnieniem, w którym należy wskazać potrzebę podjęcia uchwały oraz informację o skutkach finansowych jej realizacji.
3.    Projekty uchwał są opiniowane co do ich zgodności z prawem przez radcę prawnego Urzędu Miasta  albo przez innego prawnika.

§ 61.

Uchwały Rady powinny być zredagowane w sposób zwięzły, syntetyczny, przy użyciu wyrażeń w ich powszechnym znaczeniu. W projektach uchwał należy unikać posługiwania się wyrażeniami specjalistycznymi, zapożyczonymi z języków obcych i neologizmami.

§ 62.

1.    Uchwały Rady podpisuje Przewodniczący, o ile ustawy nie stanowią inaczej.
2.    Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do Wiceprzewodniczącego prowadzącego obrady.

§ 63.

1.    Uchwały numeruje się uwzględniając numer sesji (cyframi rzymskimi), kolejny numer uchwały (cyframi arabskimi) i rok podjęcia uchwały.
2.    Burmistrz ewidencjonuje numery uchwał w rejestrze uchwał i przechowuje wraz z protokołami sesji Rady.
3.    Odpisy uchwał przekazuje się właściwym jednostkom do realizacji i do wiadomości zależnie od ich treści.

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:Rozdział 7. Uchwały i inne akty Rady
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Bernadeta Stasiak
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:02.11.2017 12:41

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
02.11.2017 12:41 Utworzenie dokumentu. (Bernadeta Stasiak)