Wyjaśnienia do wniosku z dnia 20-12-2016 - ZP.271.9.2016
Gmina Kudowa-Zdrój
57-350 Kudowa-Zdrój, ul. Zdrojowa 24, fax. 0-74/866 13 51
Znak sprawy: ZP.271.9.2016 |
Kudowa-Zdrój, 21-12-2016 |
Wyjaśnienia do wniosku z dnia 20-12-2016
do postępowania prowadzonego w przetargu nieograniczonym na zadanie
„Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy budynku żłobka i przedszkola w Kudowie-Zdroju oraz pełnienie nadzoru autorskiego” zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 15-12-2016 pod numerem 367665-2016.
Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.)w związku z wpłynięciem wniosku o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia do istotnych postanowień umowy Zamawiający - Gmina Kudowa-Zdrój, udziela następujących odpowiedzi, wyjaśnień i doprecyzowań:
Wnoszę o udzielenie wyjaśnień do istotnych postanowień umowy załączonych do specyfikacji istotnych warunków zamówienia odnośnie zapisów §6 ust.4 (istotnych postanowień umowy):
- ad. pkt3) oraz pkt 6)
"czy Zamawiający wymaga sporządzania opracowań korygujących dokumentację projektową, w sytuacji nie wynikającej z jej wad - na każde wezwanie Zamawiającego - zostawia to Zamawiającemu lub inspektorowi nadzoru całkowita dowolność podstawy składanych wniosków o zmiany; w sytuacji skrajnej zapis taki umożliwia Zamawiającemu żądanie wykonania projektu zamiennego bez żadnego wynagrodzenia w sytuacji nie wynikającej z winy wykonawcy dokumentacji projektowej",
Treść zapisu w pkt. 3) sporządzenie opracowań korygujących dokumentacje projektową, w sytuacji niewynikających z wad w pierwotnym projekcie,
Odpowiedź:
Stwierdzenie „niewynikających z wad w pierwotnym projekcie” Zamawiający rozumie jako odniesienie się do sytuacji kiedy korekta nie będzie determinowana stwierdzoną wadą w sporządzonym projekcie lecz koniecznością ewentualnego jego uzupełnienia w wyniku pominięcia rozwiązania, niezbędnego do osiągnięcia założonego celu.
- - ad. pkt7)
"wymaganie odnośnie prowadzenia dziennika budowy jasno określa prawo budowlane - jest to obowiązek kierownika budowy; to samo tyczy się nanoszenia zmian na dokumentację,
Treść zapisu w pkt. 7) bieżącym nanoszeniu na 2 egzemplarzach dokumentacji, rozwiązań zamiennych w Projekcie wraz z ich odnotowaniem w dzienniku budowy,
Odpowiedź:
Powyższy zapis Zamawiający rozumie nie jako zobowiązanie do prowadzenia dziennika budowy, ale potwierdzenia wykonanej czynności nadzoru autorskiego wpisem w dzienniku budowy. Czynność nanoszenia zmian na dokumentację dotyczy sytuacji opisanej w §6 ust. 4. pkt. 6 tj. w przypadku konieczności wprowadzenia zmian istotnych.
- - ad. pkt8)
"zapis dotyczący udziału bezwarunkowego we wszelkich naradach na budowie bez wskazania zakresu tego udziału oraz podania podstawy konieczności uczestnictwa rodzi duże wątpliwości; wnoszę o określenie warunku kiedy taki udział będzie konieczny oraz wskazanie zakresu udziału przy czynnościach odbiorowych i wyłączenie z zakresu projektanta obowiązków, które spoczywają na kierowniku budowy",
Treść zapisu w pkt. 8) udziału w przekazaniu placu budowy, w komisjach i naradach technicznych organizowanych przez Zamawiającego lub podmiot realizujący inwestycję, odbiorze inwestycji oraz przekazaniu jej do eksploatacji i użytkowania,
Odpowiedź:
Udział projektanta w komisjach i naradach technicznych odbywa się wg zasad określonych w §6 ust. 1 tj. z częstotliwością do 2-ch (w wyjątkowych sytuacjach do 3-ch) razy w miesiącu.
- - ad. pkt10)
"zapis odnośnie kontrolowania parametrów zamiennych materiałów i urządzeń jest sprzeczny z prawem budowlanym - jest to obowiązek inspektora nadzoru, dopiero na jego wniosek projektant może jedynie zaopiniować proponowane zmiany"
Treść zapisu w pkt. 10) w przypadku dopuszczenia przez Zamawiającego, w trakcie procedury udzielania zamówienia na roboty budowlane, zastosowania materiałów i urządzeń o parametrach nie gorszych niż przedstawione w dokumentacji projektowej - kontrolować parametry tych materiałów i urządzeń.
Odpowiedź:
Zapisaną w powyższym punkcie czynność kontrolną zamawiający rozumie, jako współdziałanie z inspektorem nadzoru w zakresie uzgadniania w granicach posiadanych kompetencji, czy parametry dopuszczonych materiałów i urządzeń nie są gorsze niż przewidziane w sytuacji, o której mowa w pkt. 10 ust. 4 jak również ewentualnego informowania zamawiającego o przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości.
- - ad. pkt.11)
"kompletność dokumentacji powykonawczej stwierdza inspektor nadzoru"
Warto przy powyższych uwagach dopisać, że prawo budowlane zabrania łączenia funkcji: projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru.
Treść zapisu w pkt. 11) nadzorowania nad sporządzeniem dokumentacji powykonawczej, przez Wykonawcę i jej zatwierdzenie uwzględniające wszystkie zmiany wprowadzone do dokumentacji projektowej w trakcie realizacji.
Odpowiedź:
Zapisaną w powyższym punkcie czynność zamawiający rozumie, jako potwierdzenie tego, czy dokumentacja powykonawcza uwzględnienia, wyłącznie wcześniej uzgodnione zmiany będące efektem sprawowanego nadzoru autorskiego.
Udzielone odpowiedzi, wyjaśnienia i doprecyzowania stają się integralną częścią SIWZ i są wiążące.
Termin składania i otwarcia ofert pozostaje bez zmian.
BURMISTRZ
Piotr Maziarz
Wyk. w 1 egz. Komisja/MK
Rejestr zmian dokumentu
21.12.2016 15:57 | Edycja dokumentu (Marek Kot) |
---|---|
21.12.2016 15:53 | Utworzenie dokumentu. (Marek Kot) |