Uchwała nr XVI/84/15
UCHWAŁA Nr XVI/84/15
RADY MIEJSKIEJ KUDOWY – ZDROJU
z dnia 30 grudnia 2015 r.
w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół, niepublicznych przedszkoli i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie Gminy Kudowa-Zdrój oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1515) oraz art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), Rada Miejska Kudowy – Zdroju uchwala, co następuje:
§ 1.
Ustala się tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania przez niepubliczne szkoły, niepubliczne przedszkola oraz niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, prowadzone na terenie Gminy Kudowa-Zdrój przez osoby prawne i osoby fizyczne inne niż jednostki samorządu terytorialnego.
§ 2.
1. Niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu gminy w wysokości kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kudowa-Zdrój.
2. Niepubliczne przedszkola spełniające warunki określone w art. 90 ust.1b ustawy o systemie oświaty otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Kudowa-Zdrój, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.
3. Niepubliczne przedszkola, które nie spełniają warunków określonych w art. 90 ust.1b ustawy o systemie oświaty otrzymują dotację na każdego ucznia w wysokości 75 % ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Kudowa-Zdrój w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy.
4. Niepubliczna inna forma wychowana przedszkolnego spełniająca warunki określone w art.90 ust.1c ustawy o systemie oświaty, otrzymuje dotację na każdego ucznia objętego tą formą wychowana przedszkolnego w wysokości równej 50% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach w przedszkolach prowadzonych przez gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie w wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżety gminy.
5. Niepubliczna inna forma wychowana przedszkolnego, która nie spełnia warunków określonych w art.90 ust.1 c ustawy o systemie oświaty, otrzymuje dotację na każdego ucznia objętego tą formą wychowana przedszkolnego w wysokości równej 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez gminę, pomniejszonych o opłaty za korzystanie w wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżety gminy.
6. Dotacja na każdego ucznia niepełnosprawnego uczęszczającego do szkoły, przedszkola i innej formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w ust. 1-4 jest równa kwocie przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kudowa-Zdrój.
7. Niepubliczne przedszkole i inna forma wychowania przedszkolnego, które zgodnie z art.71b ust.2 ustawy o systemie oświaty prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymuje na każde dziecko objęte tym wspomaganiem dotację w wysokości równej kwocie przewidzianej na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kudowa-Zdrój.
§ 3.
1. Dotacji udziela się na wniosek osób prowadzących podmioty, o których mowa w § 2, zawierający informację o planowanej liczbie uczniów, złożony w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
2. Wzór wniosku w sprawie udzielenia dotacji stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
3. W roku kalendarzowym, w którym nastąpiło utworzenie jednostki, o których mowa w § 2 można udzielić dotacji na jej prowadzenie na wniosek organu prowadzącego, złożony do Burmistrza Miasta Kudowa-Zdrój nie później niż do 30 czerwca tego roku.
§ 4.
1. Dotacje przekazywane są w 12 częściach, w terminie do 20 dnia każdego miesiąca, po przedłożeniu przez organ prowadzący informacji o aktualnej liczbie uczniów lub wychowanków, na których ma być przekazana dotacja.
2. Dotacje za grudzień przekazywane są do dnia 15 grudnia.
3. Ostateczna weryfikacja kwoty dotacji dokonywana jest w terminie do 15 stycznia roku następującego po roku udzielenia dotacji.
4. Ustalona kwota zobowiązania gminy Kudowa-Zdrój z tytułu wyrównania dotacji należnej jednostce za rok budżetowy przekazywana jest na rachunek bankowy jednostki w terminie do 30 stycznia następującego po roku udzielania dotacji.
5. Dotacja przekazana w wyższej wysokości niż wynikająca z przeprowadzonej weryfikacji, o której mowa w ust. 3 podlega zwrotowi na rzecz gminy Kudowa-Zdrój, jako dotacja pobrana w nadmiernej wysokości w terminie określonym w powiadomieniu.
6. Niewykorzystane w danym roku środki dotacji podlegają zwrotowi do budżetu gminy Kudowa-Zdrój w terminie do 15 stycznia roku następnego po roku, w którym udzielono dotacji.
7. Do czasu ustalenia wysokości dotacji dla szkoły, przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego na dany rok budżetowy dotacja jest udzielana w wysokości planowanej w projekcie uchwały budżetowej.
8. Dotujący ma prawo dokonywania korekty stawki dotacji w przypadku zmiany wysokości części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez Gminę Kudowa-Zdrój na dany rok budżetowy.
9. W sytuacji zmiany wysokości wydatków bieżących w przedszkolu publicznym, zmianie ulegają również stawki dotacji na jednego ucznia przedszkoli niepublicznych, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tych zmian.
10. Za okres wymieniony w ust. 7-9 dokonywane jest wyrównanie udzielonej dotacji.
11. Utrata prawa do dotacji następuje z dniem zaprzestania prowadzenia działalności przez dotowanego lub utraty prawa do prowadzenia działalności, na którą udzielana jest dotacja.
12. Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności, lub który utracił prawo do prowadzenia działalności, na którą dotacja jest udzielana dokonuje zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości na rachunek bankowy Gminy Kudowa-Zdrój w terminie 15 dni od dnia zaprzestania prowadzenia działalności lub utraty prawa do prowadzenia działalności, na którą dotacja była udzielona.
13. Informacja, o której mowa w ust. 1 stanowi załącznik nr 2 do uchwały.
§ 5.
1. Dotacja dla szkół , przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego obliczana jest w poszczególnych miesiącach w przeliczeniu na jednego ucznia wykazanego w informacji miesięcznej o aktualnej liczbie uczniów, składanej przez podmioty dotowane w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, z tym, że miesiąc grudzień do dnia 5 grudnia.
2. Aktualną liczbę uczniów ustala się na podstawie zapisów w księdze uczniów, uwzględniając następujące zasady:
a) uczniowie wpisani do dnia 15 i wypisani po dniu 15 danego miesiąca są wliczani do aktualnej liczby uczniów za dany miesiąc,
b) uczniowie wypisani do dnia 15 i wpisani po dniu 15 danego miesiąca, nie są wliczani do aktualnej liczby uczniów za dany miesiąc,
3. Dotacja za miesiące wakacyjne tj. lipiec i sierpień przysługuje na liczbę uczniów wskazanych w informacji za miesiąc czerwiec.
4. Przed planowaną przerwą wakacyjną organ prowadzący przedszkole niepubliczne powiadamia organ dotujący o dacie jej rozpoczęcia i zakończenia.
§ 6.
1. Osoba prowadząca dotowany podmiot, o którym mowa w § 2, sporządza roczne rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie do 20 stycznia roku następnego po roku otrzymania dotacji, przekazuje je Burmistrzowi Miasta Kudowa-Zdrój według załącznika Nr 3 do niniejszej uchwały.
2. Osoba prowadząca dotowany podmiot kończąca swą działalność w trakcie trwania roku budżetowego składa w terminie 15 dni po upływie terminu wykorzystania dotacji, rozliczenie według wzoru stanowiącego Załącznik Nr 3 do niniejszej uchwały.
§ 7.
1. Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji.
2. Kontrola obejmuje :
1) zgodność danych wykazanych we wniosku o udzielenie dotacji, w miesięcznej informacji o liczbie uczniów i w rozliczeniu dotacji - na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania i dokumentacji organizacyjnej,
2) prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji zgodnie z przeznaczeniem, o którym mowa w art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty - na podstawie dokumentacji finansowo-księgowej kontrolowanego podmiotu.
3. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Miasta w Kudowie-Zdroju na podstawie imiennego upoważnienia Burmistrza Miasta Kudowa-Zdrój.
4. Kontrolę przeprowadza się po uprzednim, na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem kontroli, powiadomieniu organu prowadzącego o zakresie i przewidywanym czasie kontroli oraz miejscu przeprowadzenia kontroli.
5. Kontrolujący ma prawo:
1) wglądu do dokumentów i innych materiałów związanych z przedmiotem kontroli,
2) żądania sporządzania niezbędnych do kontroli kopii lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach,
3) występowania o udzielanie ustnych i pisemnych wyjaśnień w terminie przez niego wyznaczonym w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.
6. Osoba prowadząca kontrolowaną szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego zobowiązana jest do zapewnienia kontrolującemu warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w szczególności do niezwłocznego przedstawiania żądanych dokumentów i materiałów, terminowego udzielania wyjaśnień.
7. Kontrolujący może żądać od osoby prowadzącej szkołę, przedszkole przedłożenia do siedziby kontrolującego dokumentów stanowiących podstawę rozliczenia otrzymanych dotacji.
8. Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole, który podpisuje kontrolujący oraz osoba prowadząca szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania lub niezwłocznie po zmianie lub uzupełnieniu odpowiedniej części protokołu kontroli, o których mowa w ust. 10 lub otrzymaniu stanowiska, o którym mowa w ust. 11.
9. Osobie prowadzącej kontrolowaną szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń w nim zawartych, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu.
10. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 9, kontrolujący dokonuje ich analizy i w razie potrzeby podejmuje dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia ich zasadności, zmienia lub uzupełnia odpowiednią część protokołu kontroli.
11. W przypadku nieuwzględnienia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 9, kontrolujący przekazuje na piśmie swoje stanowisko osobie prowadzącej szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego.
12. Osoba prowadząca kontrolowaną szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego może odmówić podpisania protokołu, składając, w terminie właściwym do jego podpisania, wyjaśnienie na piśmie o przyczynach tej odmowy. Odmowę podpisania protokołu kontroli kontrolujący odnotowują w protokole kontroli.
13. Odmowa podpisania protokołu nie stanowi podstawy do wstrzymania realizacji zaleceń pokontrolnych, o których mowa w ust. 14.
14. Po zakończeniu kontroli Burmistrz Miasta Kudowa-Zdrój przekazuje osobie prowadzącej kontrolowaną szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego wystąpienie pokontrolne, w którym zawarta jest ocena przedmiotu kontroli, a w razie stwierdzenia uchybień lub nieprawidłowości zalecenia pokontrolne.
15. Osoba prowadząca szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, do której zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest obowiązana, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym, poinformować na piśmie Burmistrza Miasta Kudowa-Zdrój o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych oraz działaniach podjętych w celu usunięcia stwierdzonych uchybień lub nieprawidłowości.
16. Podmioty, o których mowa w § 1 uchwały, zobowiązane są w szczególności do prowadzenia dokumentacji finansowo – księgowej w sposób umożliwiający jednoznaczne określenie sposobu wykorzystania przez przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego dotacji otrzymanej z budżetu Gminy Kudowa-Zdrój.
§8.
Jeżeli do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego uczęszcza uczeń niebędący mieszkańcem gminy Kudowa-Zdrój informacje o miejscu jego zamieszkania organ prowadzący przekazuje Burmistrzowi Miasta Kudowy – Zdroju na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do uchwały.
§ 9.
Traci moc Uchwała Nr XIV/74/15 Rady Miasta Kudowa-Zdrój z dnia 25 listopada 2015 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz szkół zakładanych i prowadzonych na terenie gminy Kudowa – Zdrój przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego i ministrowie oraz zakresu i trybu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.
§ 10.
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Kudowa-Zdrój.
§ 11.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
Elżbieta Marecka-Szydło
Rejestr zmian dokumentu
04.01.2016 10:34 | Utworzenie dokumentu. (Bernadeta Stasiak) |
---|