Obwieszczenie - podanie do publicznej wiadomości - o wydaniu postanowienia o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia
O B W I E S Z C Z E N I E
podanie do publicznej wiadomości
o wydaniu postanowienia
o braku obowiązku przeprowadzenia oceny
oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia
Podstawa prawna:
art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.).
Kudowa-Zdrój, dnia 13.07.2011r
AiB.6220.2.14.2011
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.), oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U.z 2010r., poz.213, Nr 1397),
po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2011r.,
złożonego przez: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich SA, ul.Zdrojowa 39, 57-320 Polanica Zdrój
p o s t a n a w i a m
nie nakładać obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.:
Wydobywanie kopalin – wód leczniczych – otworami wiertniczymi: „K-200, „odwiert nr – Moniuszko”, „odwiert nr3 – Marchlewski”, „J-150” oraz studniami: „Górne” i „Gazowe” w obszarze górniczym „Kudowa”.
UZASADNIENIE
Dnia 29.03.2011r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia pn.: Wydobywanie kopalin – wód leczniczych – otworami wiertniczymi: „K-200, „odwiert nr – Moniuszko”, „odwiert nr3 – Marchlewski”, „J-150” oraz studniami: „Górne” i „Gazowe” w obszarze górniczym „Kudowa”.
Rozpatrywane przedsięwzięcie polega na wydobywaniu wód leczniczych i realizowana będzie trzema odwiertami wiertniczymi: K-200, Moniuszko, Marchlewski, otworem wiertniczym (piezometrem) J-150 oraz dwoma studniami: Górne i Gazowe ze złoża Kudowa na terenie obszaru górniczego „Kudowa-Zdrój”.
Lokalizacja ujęć ma charakter historyczny, w najstarszych ujęciach wydobycie wód prowadzone jest od 400 lat. Rozpatrzenie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wynika z konieczności przedłużenia koncesji na wydobycie udzielonej w 1993 r.
Wody lecznicze eksploatowane są zgodnie z ustalonym reżimem, przy czym część ujęć stanowią samowypływy (K-200, 1- 150, Górne), a część eksploatowana jest za pomocą pomp głębinowych typu G-40 (Moniuszko. Marchlewski). Wszystkie samowypływy eksploatowane są, bez dławienia i zamykania, przez całą dobę, natomiast ujęcia pompowane pracują okresowo w godzinach od 7:00 do 18:00.
Funkcjonowanie przedsięwzięcia wiąże się z zapotrzebowaniem na energię elektryczną w celu zasilania pomp głębinowych i przesyłowych.
Wyloty otworów wiertniczych i eksploatacyjnych zabezpieczono przed wpływem wód na powierzchnię oraz przed dostępem osób trzecich, poprzez odpowiednie obudowania.
W celu minimalizacji oddziaływania inwestycji na podziemne wody zwykle, przewiduje się utrzymywanie stałego składu fizykochemicznego wód leczniczych oraz niezmienność parametrów złożowych. W wyniku prowadzenia eksploatacji powstaną odpady, w tym odpady niebezpieczne, które będą segregowane i magazynowane w szczelnych pojemnikach, a następnie przekazywane specjalistycznym firmom celem dalszego zagospodarowania.
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest:
- w granicach obszaru Natura 2000: Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLH020006 Góry Stołowe,
- w sąsiedztwie obszaru Natura 2000: Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk PLH020004 Góry Stołowe.
Do wniosku dołączono:
- kartę informacyjną przedsięwzięcia zawierającą informacje dotyczące: rodzaju i charakterystyki przedsięwzięcia, jego usytuowania z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, rodzaju i skali możliwego oddziaływania,
- mapę topograficzną Obszaru Górniczego „Kudowa”,
- plan sytuacyjny z zaznaczoną lokalizacją ujęć.
Wniosek wraz z załącznikami został przesłany do organów opiniujących w celu uzyskania opinii dotyczącej obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
W odpowiedzi otrzymano stanowisko organów opiniujących wyrażone w:
- Postanowieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 06.06.2011r., w którym organ opiniujący stwierdza, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia,
- Postanowieniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 13.06.2011r., w którym organ opiniujący stwierdza częściową potrzebę przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko w zakresie:
- przewidywanych rodzajów i ilości zanieczyszczeń, wynikających z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia,
- skali oddziaływania inwestycji na środowisko, a w szczególności na: ludzi, faunę, florę, siedliska przyrodnicze, wodę i powietrze, w tym również w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej,
- opisu przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko, - przedstawienia propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego realizacji i eksploatacji.
W opinii Burmistrza Miasta Kudowa-Zdrój, zgodnej ze stanowiskiem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wyrażonym w postanowieniu z dnia 06.06.2011r., rozpatrywane przedsięwzięcie zalicza się do grupy przedsięwzięć określonych w §3 ust.1 pkt 41 lit a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane.
W wyniku analizy przedłożonej przez wnioskodawcę dokumentacji oraz mając na uwadze skalę przedsięwzięcia i jego lokalne, możliwe do przewidzenia oddziaływanie, w opinii Burmistrza Miasta Kudowa-Zdrój przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Ponadto Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zauważa, że z uwagi na charakter przedsięwzięcia, zakres prowadzonych prac w oparciu o istniejące otwory wiertnicze przy zastosowaniu tych samych, niezmiennych metod eksploatacji, inwestycja nie powinna oddziaływać na środowisko przyrodnicze, w tym na obszar Natura 2000.
W związku z powyższym nie zachodzi konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym oddziaływania na siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt, dla ochrony których wyznaczono obszar Natura 2000.
W związku z powyższym, mając na uwadze stanowisko organów opiniujących oraz w oparciu o przedstawione przez wnioskodawcę materiały, na podstawie art. 63 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta Kudowa-Zdrój, postanowił o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Wobec faktu, że liczba stron postępowania przekracza 20, na podstawie art. 74 ust. 3 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania. Zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia.
Niniejsze obwieszczenie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostaje umieszczone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta w Kudowie-Zdroju, na tablicach ogłoszeń na terenie, którego dotyczy postępowanie oraz na stronie internetowej http://www.bip.ug-kudowazdroj.dolnyslask.pl.
Burmistrz
Czesław Kręcichwost
Rejestr zmian dokumentu
13.07.2011 08:36 | Utworzenie dokumentu. (Bernadeta Stasiak) |
---|