Uchwała Nr XXXI/216/13
Rady Miejskiej Kudowy-Zdroju
z dnia 29 maja 2013 roku
w sprawie: regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kudowa-Zdrój.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) uchwala się, co następuje:
§ 1
Ustala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kudowa-Zdrój.
I. Postanowienia ogólne
§ 2
Regulamin określa rodzaje świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, uprawnionych do uzyskania pomocy, wysokość i formy pomocy, tryb, sposób i warunki przyznawania świadczeń oraz tryb i sposób wstrzymania lub cofnięcia świadczeń.
§ 3
1. Ilekroć w dalszych przepisach regulaminu mówi się bez bliższego określenia o:
1) regulaminie – należy przez to rozumieć regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kudowa -Zdrój,
2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami),
3) uczniu – należy przez to rozumieć osoby wymienione w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami),
4) rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów,
5) kryterium dochodowym – należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. z 2013 r. Dz.U. poz. 182 z późn. zm.),
6) kwocie zasiłku rodzinnego – należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. z 2006 r. Dz. U. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.),
7) stypendium – należy przez to rozumieć stypendium szkolne,
8) zasiłku – należy przez to rozumieć zasiłek szkolny.
2. Kryterium dochodowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, jest ustalane na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej przydzielanej niniejszym regulaminem.
§ 4
Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym stanowią:
1) stypendia szkolne,
2) zasiłki szkolne.
II. Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego.
§ 5
1. Stypendium szkolne może być udzielone uczniowi znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej.
2. Miernikiem trudnej sytuacji materialnej jest kryterium dochodowe.
3. Przy ocenie trudnej sytuacji materialnej będzie się również uwzględniać dodatkowo następujące okoliczności, a w szczególności:
1) występujące bezrobocie w rodzinie,
2) obecność osób niepełnosprawnych,
3) występowanie ciężkiej lub długotrwałej choroby,
4) wielodzietność w rodzinie,
5) brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych,
6) występowanie w rodzinie alkoholizmu lub narkomanii,
7) niepełność rodziny (sierota, półsierota, osoba samotnie wychowująca dzieci),
8) wystąpienie zdarzenia losowego.
§ 6
1. Miesięczna wysokość stypendium wynosi:
1) 200 % kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie do 10 % kryterium dochodowego,
2) 150 % kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie od 10,01 % do 20 % kryterium dochodowego,
3) 120 % kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie od 20,01 % do 30 % kryterium dochodowego,
4) 100 % kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie od 30,01 % do 40 % kryterium dochodowego,
5) 80 % kwoty zasiłku rodzinnego przy dochodzie miesięcznym na osobę w rodzinie od 40,01 % do 100 % kryterium dochodowego.
2. Wysokość stypendium może zostać zwiększona o kwotę uzupełnienia indywidualnego z tytułu występowania okoliczności wymienionych w § 5 ust. 3.
3. Miesięczna wysokość stypendium wynikająca z kryterium dochodowego i uzupełnienia indywidualnego nie może przekroczyć pełnej wysokości tj. 200 % kwoty zasiłku rodzinnego.
4. Uczeń niepełnosprawny spełniający kryterium dochodowe może ubiegać się o stypendium szkolne w maksymalnej wysokości w związku z ponoszeniem dodatkowych kosztów z tytułu niepełnosprawności za:
1) opłatę dodatkowych kursów koniecznych do podniesienia poziomu kształcenia,
2) opłatę przewodnika (lektora) dla osoby niewidomej lub poruszającej się na wózku inwalidzkim,
3) zakupu sprzętu specjalistycznego niezbędnego w procesie dydaktycznym (dyktafon, program komputerowy, mikroport),
4) inne uzasadnione cele.
5. Warunkiem ubiegania się o zwiększenie stypendium szkolnego z tytułu niepełnosprawności jest dostarczenie orzeczenia wydanego przez właściwy organ ustalający stopień niepełnosprawności, a także stosownych dokumentów potwierdzających konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, o których mowa w ust. 4.
III. Formy udzielania stypendium szkolnego.
§ 7
Stypendium szkolne może być udzielane uczniowi w formie:
1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w szczególności udziału w:
1) wyrównawczych zajęciach edukacyjnych wynikających z potrzeb wyrównywania braków edukacyjnych,
2) innych przedsięwzięciach realizowanych przez szkołę jak wyjścia/wyjazdy do kina, teatru, na wycieczki szkolne, zielone szkoły, dodatkowe zajęcia edukacyjne itp.,
2. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności nauki języków obcych, zajęć muzycznych, komputerowych, sportowych, zajęć na basenie i innych.
3. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności polegającej na zakupie:
1) podręczników, lektur, encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego, multimedialnych programów edukacyjnych wraz z urządzeniami umożliwiającymi ich odtwarzanie,
2) zeszytów, długopisów, piórników, plecaków i innych artykułów szkolnych,
3) stroju sportowego i innego wyposażenia uczniów wymaganego przez szkołę,
4) innych pomocy niezbędnych do udziału w dodatkowych zajęciach edukacyjnych.
4. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w odniesieniu do słuchacza kolegium, a także ucznia szkoły ponadgimnazialnej i szkół dla dorosłych, a w szczególności:
1) zakwaterowania w bursie, internacie, akademiku lub na stancji,
2) transportu środkami komunikacji zbiorowej,
3) opłat za posiłki w stołówce szkoły lub internatu,
4) innych dodatkowych opłat i wydatków wymaganych obligatoryjnie przez szkołę.
5. Świadczenia pieniężnego, jeżeli Burmistrz uzna, biorąc pod uwagę uzasadnienie wnioskodawcy, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, a w przypadku ucznia szkoły ponadgimnazialnej także w formie, o której mowa w ust. 4, nie jest możliwe.
6. Świadczenia pieniężnego, w przypadku ucznia będącego słuchaczem kolegium, jeżeli Burmistrz uzna, biorąc pod uwagę uzasadnienie wnioskodawcy, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w ust. 1 – 4, nie jest celowe.
§ 8
1. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub w kilku formach jednocześnie.
2. Stypendia będą przekazywane w następujący sposób:
1) stypendia przyznane w formie, o której mowa w § 7 ust. 1 i 2 - przelewem na rachunek bankowy instytucji prowadzącej zajęcia edukacyjne lub w formie całkowitej lub częściowej refundacji kosztów poniesionych przez ucznia na podstawie przedłożonych przez niego faktur, rachunków lub innych dokumentów,
2) stypendia przyznane w formie, o której mowa w § 7 ust. 3 i 4 - całkowita lub częściowa refundacja kosztów poniesionych przez ucznia na podstawie przedłożonych przez niego faktur, rachunków, biletów lub innych dokumentów,
3) stypendia przyznane w formie, o której mowa w § 7 ust. 5 i 6 – gotówką w kasie Ośrodka Pomocy Społecznej w Kudowie-Zdroju lub przelewem na konto osobiste:
a) rodzica uprawnionego do pobierania zasiłku rodzinnego w ramach świadczeń rodzinnych,
b) pełnoletniego ucznia.
IV. Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego.
§ 9
1. Do ubiegania się o stypendium uprawniony jest uczeń, który spełnia łącznie następujące kryteria:
1) zamieszkuje na terenie gminy Kudowa-Zdrój,
2) rozpoczyna lub kontynuuje naukę w placówkach wymienionych w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy,
3) nie zostało wszczęte postępowanie o nie realizowanie obowiązku szkolnego, bądź obowiązku nauki,
4) miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego.
2. W szczególnych przypadkach, gdy sytuacja dochodowa rodziny uległa pogorszeniu (np. na skutek śmierci lub kalectwa członka rodziny), stypendium szkolne ustala się na nowych warunkach dochodowych rodziny, począwszy od miesiąca, w którym złożono nowy wniosek, bez wyrównywania.
§ 10
1. Stypendia szkolne przyznawane są dla:
1) uczniów na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym,
2) słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, kolegiów pracowników służb społecznych na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
§ 11
1. Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium jest:
1) złożenie wniosku o przyznanie stypendium według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały,
2) dołączenie do wniosku zaświadczeń dotyczących sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,
2. Wniosek wraz z załącznikami należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Kudowie-Zdroju do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchacza kolegium do 15 października.
3. Wniosek można złożyć w innym terminie, niż wskazany w ust. 2, tylko w uzasadnionym przypadku np. pobytu w szpitalu, nagłej utraty źródła dochodu, pożaru itp.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 podlega rejestracji zgodnie z datą wpływu.
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pozostaje bez rozpatrzenia gdy:
1) został złożony po ustalonym terminie, o czym decyduje data wpływu lub data stempla pocztowego lub,
2) nie zawiera kompletu dokumentów, o których mowa w ust. 1 i mimo wezwania nie uzupełniono braków w terminie 7 dni lub,
3) wniosek lub załączniki, o których mowa w ust. 1 są nieprawidłowo wypełnione i mimo wezwania nie uzupełniono braków w terminie 7 dni.
V. Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.
§ 12
1. Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawniony jest uczeń, który spełnia łącznie następujące kryteria:
1) zamieszkuje na terenie gminy Kudowa Zdrój,
2) rozpoczyna lub kontynuuje naukę w placówkach wymienionych w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy,
3) nie zostało wszczęte postępowanie o nie realizowanie obowiązku szkolnego, bądź obowiązku nauki,
4) znajduje się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, którym w szczególności może być:
a) śmierć rodziców lub prawnych opiekunów,
b) brak środków do życia, w związku z utratą pracy przez rodziców lub prawnych opiekunów,
c) klęska żywiołowa,
d) kradzież,
e) pożar,
f) nagła choroba ucznia lub członka rodziny,
g) inna nagła i nieprzewidywalna okoliczność.
2. O zasiłek szkolny można się ubiegać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego, o którym mowa w ust. 1, pkt 4.
3. Warunkiem ubiegania się o zasiłek jest:
1) złożenie wniosku o przyznanie zasiłku według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do uchwały,
2) dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających zaistnienie zdarzenia losowego oraz wydatków związanych z długotrwałą chorobą ucznia,
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 podlega rejestracji zgodnie z datą wpływu.
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 pozostaje bez rozpatrzenia gdy:
1) nie zawiera dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i mimo wezwania nie uzupełniono braków w terminie 7 dni lub,
2) wniosek lub załączniki, o których mowa w ust. 3 są nieprawidłowo wypełnione i mimo wezwania nie uzupełniono braków w terminie 7 dni.
6. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
7. Wysokość jednorazowego zasiłku szkolnego nie może przekroczyć pięciokrotnej kwoty zasiłku rodzinnego.
VI. Tryb i sposób przyznawania świadczeń pomocy materialnej.
§ 13
1. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, wydając decyzję administracyjną.
2. Od decyzji administracyjnej, o której mowa w ust. 1 służy stronie odwołanie w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za pośrednictwem Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej .
§ 14
1. Do składania wniosków o udzielenie świadczenia w postaci stypendium bądź zasiłku są uprawnieni:
1) rodzice uczniów, którzy nie osiągnęli pełnoletności,
2) pełnoletni uczniowie lub słuchacze kolegiów, ,
3) dyrektor szkoły, kolegium lub ośrodka, o którym mowa w ust. 1 pkt 2,
4) w szczególnych przypadkach świadczenia pomocy materialnej mogą być również przyznawane z urzędu uczniowi, który spełnia kryterium dochodowe, ale w wyniku zaniedbań rodziców lub opiekunów prawnych nie złożono wniosku.
2. Wnioskodawca nie ponosi żadnych kosztów przy składaniu wniosku.
VII. Tryb i sposób wstrzymywania i cofania pomocy materialnej.
§ 15
W przypadku ustania przyczyn stanowiących podstawę przyznania stypendium mają zastosowanie przepisy art. 90o ustawy.
VIII. Postanowienia końcowe.
§ 16
Wykonanie uchwały powierza się Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Kudowie-Zdroju .
§ 17
Traci moc uchwała Nr XXVII/178/08 Rady Miejskiej Kudowy- Zdroju z dnia 29 września 2008 roku w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Kudowa Zdrój.
§ 18
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Przewodnicząca Rady Miejskiej
Łucja Rachuba
Metryka dokumentu
ukryjTytuł dokumentu: | Uchwała nr XXXI/216/13 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | |
Informację opublikował: | Bernadeta Stasiak |
Data publikacji: | 12.06.2013 09:17 |
Data na dokumencie: | Brak |
Informację aktualizował: | Bernadeta Stasiak |
Data aktualizacji: | 12.06.2013 09:17 |