KOMUNIKAT

STAROSTY KŁODZKIEGO

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1365, ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym (Dz.U. z 2007 r. Nr 241, poz.1770) informuję mieszkańców powiatu kłodzkiego o konieczności sprawdzenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości.

W celu zapewnienia prawidłowej ochrony prawa własności, właściciel nieruchomości powinien sprawdzić, czy dla jego nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta i czy dane w niej zawarte są zgodne z rzeczywistym stanem prawnym. Stan prawny nieruchomości wynika z treści wpisów dokonywanych w księdze wieczystej. Istnieje w stosunku do nich domniemanie, że dokonane zostały z rzeczywistym stanem prawnym. Zdarza się jednak iż osoby, którym przysługuje określone prawo do nieruchomości nie ujawniają ich w księdze wieczystej.

W celu ułatwienia sprawdzania i ewentualnego skorygowania zapisów w księgach wieczystych informuję, iż w tym celu należy:

1.    sprawdzić zapisy w księdze wieczystej:
−    czy w dziale I  - wpisany jest prawidłowy numer działki, powierzchnia i jej położenie (pełna informacja co zawierają działy księgi wieczystej podana została w pkt. 5 niniejszej informacji)
−    czy w dziale II - wpisane zostały Państwa dane jako właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości.
Adres sądu prowadzącego księgi wieczyste:
a.    dla miast: Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój oraz miejscowości położonych w gminach: Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Lewin Kłodzki, Międzylesie, Stronie Śląskie, Szczytna i Kłodzko (oprócz miejscowości wymienionych w pkt b)
Sąd Rejonowy w Kłodzku V Wydział Ksiąg Wieczystych w Kłodzku,
ul. Bohaterów Getta 15, 57-300 Kłodzko
Sekretariat Wydziału - pok. 116, parter 
tel. 074/865-13-51,  074/865-13-52,  074/865-13-06    
fax: 074/865-13-02, e-mail: wieczyste@klodzko.sr.gov.pl
(czynny w godzinach: poniedziałek od 1200 do 1800,  od wtorku do piątku od 830 do 1430,  z przerwą od 1045 do 1115,  przy czym wgląd do akt w poniedziałek od 1530 do 1800 tylko po uprzednim  ustaleniu terminu)
b.    dla miejscowości położonych w gminach Radków i Nowa Ruda i dla miasta Nowa Ruda oraz gminy Kłodzko - Gorzuchów, Łączna, Świecko, Wilcza, Wojbórz,
Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział VII Zamiejscowy Ksiąg Wieczystych w Nowej Rudzie,
ul. Aleja Niepodległości 2, 57-400 Nowa Ruda
Sekretariat Wydziału - parter 
tel. 074/872-11-39,   074/872-16-87,   fax 074/872-11-39
(czynny w godzinach: poniedziałek od 1200 do 1800, od wtorku do piątku od 830 do 1430, przy czym wgląd do akt w poniedziałek od 1530 do 1800 tylko po uprzednim  ustaleniu terminu)
c.    Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych, ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa,  
tel. 022/39-76-515, 022/39-76-517 strona internetowa: http://www.ms.gov.pl/kw/kw.php
oraz jej ekspozytury w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, udostępniają odpisy, zaświadczenia oraz wgląd do księgi wieczystej.
Wgląd do księgi wieczystej jest bezpłatny, natomiast sąd pobiera opłaty:
−    od wniosku o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej - 30 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zwykłych,
−    od wniosku o wydanie odpisu zupełnego księgi wieczystej - 60 zł pomnożone przez liczbę żądanych odpisów zupełnych,
−    od wniosku o wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej - 10 zł

2.    sprawdzić zapisy  w ewidencji gruntów i budynków
−    czy oznaczenie nieruchomości oraz właściciel wpisany w ewidencji gruntów jest zgodny z zapisami zawartymi w księgach wieczystych a także z rzeczywistym stanem prawnym:
Dostęp do danych ewidencji gruntów i budynków można uzyskać w:
a.    Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Kłodzku (GK I)
57-300 Kłodzko, ul. Okrzei 1, parter Biuro Obsługi Klienta pok. 22-24
godziny urzędowania: codziennie od godz. 7.30 do godz. 15.30
który obsługuje miasta: Duszniki Zdrój, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, oraz gminy: Kłodzko, Lądek Zdrój, Szczytna, Lewin Kłodzki,
b.    Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Oddział w Nowej Rudzie
57-400 Nowa Ruda, ul. Kolejowa 18, II piętro
godziny urzędowania: codziennie od godz. 7.30 do godz. 15.30
obsługuje miasto Nowa Ruda oraz gminy Nowa Ruda i Radków;
c.    Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Oddział w Bystrzycy Kłodzkiej
57-500 Bystrzyca Kłodzka, ul. Sienkiewicza 6, parter
godziny urzędowania: codziennie od godz. 7.30 do godz. 15.30
obsługuje gminy: Bystrzyca Kłodzka, oraz miasta: Stronie Śląskie, Międzylesie.
Informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawarte w operacie ewidencyjnym są jawne. Informacji tych udziela się odpłatnie, na wniosek osób, które mają w tym zakresie interes prawny, po złożeniu odpowiedniego wniosku, który dostępny jest w Biurze Obsługi Klienta, parter budynku przy ul. Okrzei 1, pok. 22-24 lub pobrać formularz wniosku na stronie internetowej http://www.bip.powiat.klodzko.pl w zakładce „formularze” (str.4) - „zamówienie na dokumenty i informacje z zasobu geodezyjnego”

3.    W celu pomocy mieszkańcom utworzono w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kłodzku punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców powiatu kłodzkiego, gdzie można uzyskać informacje o rodzaju i sposobie działań niezbędnych do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych nieruchomości i ujawniania swoich praw w księgach wieczystych w tym:
−    adresów siedzib odpowiednich Wydziałów Ksiąg Wieczystych,
−    rodzajów dokumentów, które mogą potwierdzać rzeczywisty stan prawny nieruchomości,
−    danych objętych działem II księgi wieczystej i zasad dostępu do tych danych w celu ich sprawdzenia
−    ewentualnych działań, które mogą zostać podjęte w przypadku, gdy dane ujawnione w dziale II księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości.
Punkt informacyjno – konsultacyjny mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Kłodzku przy ul. Okrzei 1, pokój nr 65, II piętro i otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 730 do 1530.

4.    Rzeczywisty stan prawny nieruchomości potwierdzony może być w oparciu o następujące dokumenty:
−    akty notarialne (m.in. umowa kupna - sprzedaży, umowa darowizny, umowa zamiany, umowa zniesienia współwłasność, umowa o dział spadku w skład którego wchodzi nieruchomość, umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu, umowa zrzeczenia się własności nieruchomości);
−    akty nadania, orzeczenia o wykonaniu aktu nadania;
−    akty własności ziemi,
−    decyzje administracyjne ostateczne (m.in. decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości, decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości),
−    orzeczenia sądowe (m.in. postanowienie o zasiedzeniu, orzeczenie o nabyciu spadku, wyrok w sprawie uzgodnienia stanu prawnego księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym),
−    inne dokumenty (np. zaświadczenia, ugody sądowe, akty stanu cywilnego, dokumenty geodezyjne oraz inne, które rodzą skutki prawne w zakresie stanu prawnego nieruchomości)

5.    Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.
Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:
1)    pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
2)    drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
3)    trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
4)    czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.
Dział I  - z zapisów w dziale I powinno wynikać gdzie nieruchomości jest położona: województwo, powiat, gmina, miejscowość, dzielnica, jak oznaczona jest nieruchomość: nr działki, obręb działki, adres, powierzchnie lokalu, obszar działki, czy działka jest zabudowana czy niezabudowana, ile budynków, dokładnego adresu. A także czy ujawnione zostały prawa związane z własnością nieruchomości np. udział w nieruchomości wspólnej, służebność gruntowa. W razie, gdy nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste, w dziale tym wskazuje się termin, do którego zostało ustanowione użytkowanie wieczyste oraz sposób korzystania z nieruchomości. Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane ewidencji gruntów i budynków.
Dział II - wskazuje właściciela nieruchomości lub uprawnionego do spółdzielczego własnościowego prawa spółdzielczego, jak również jej użytkownika wieczystego, są to dane właściciela nieruchomości: imię i nazwisko właściciela, a jeśli nieruchomość jest współwłasnością kilku osób - określenie, jaką część udziałów posiada każdy ze współwłaścicieli.

6.    Jeżeli stwierdzone zostaną niezgodności pomiędzy zapisami w ewidencji gruntów i budynków oraz księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości należy w tym celu podjąć następujące działania, które uzależnione będą między innymi od przyczyny powstania tych niezgodności:
−    na podstawie posiadanych dokumentów (wymienionych w pkt 4 niniejszej informacji) ujawnić swoje prawa w księdze wieczystej i/lub w ewidencji gruntów i budynków poprzez złożenie stosownych wniosków w sądzie rejonowym wydział ksiąg wieczystych i/lub w starostwie powiatowym, wraz z dokumentem potwierdzającym posiadane prawa;
−    wystąpienie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku bądź o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości;
−    wystąpienie do sądu z wnioskiem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości;
W przypadku stwierdzenia, iż nieruchomość stanowiąca Państwa własność nie posiada księgi wieczystej, konieczne jest jej założenie. W tym celu należy:
−    uzyskać lub udokumentować tytuł prawny do nieruchomości
−    uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków
−    złożyć wniosek w wydziale ksiąg wieczystych o założenie księgi wieczystej.
Wniosek o usunięcie niezgodności i dokonanie wpisu w księdze wieczystej może złożyć: właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba na rzecz której na nastąpić wpis wierzytelności, a także uprawniony ustawowo organ.
Wniosek do sądu składa się na urzędowym formularzu dostępnym w sądach lub na stronach internetowych Ministra Sprawiedliwości www.bip.ms.gov.pl.

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Ogłoszenie dla mieszkańców o sprawdzeniu ksiąg wieczystych
Podmiot udostępniający informację:
Informację opublikował:Administrator Systemu
Data publikacji:18.08.2009 10:33
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Administrator Systemu
Data aktualizacji:18.08.2009 10:33
Liczba wyświetleń dokumentu: 385